Firmu buduji postupnými kroky, chceme být i nadále soběstační a nezávislí

NOVINY KRAJE jsou pro čtenáře v některých okresech naší republiky už zavedeným titulem. V několika regionech ale vycházejí v září poprvé, a proto jsme vyzpovídali Jana Ondruše, zakladatele a jednatele společnosti Regionální vydavatelství, která NOVINY KRAJE připravuje.

Jaká je historie vydavatelství a kdy vás napadlo vydávat vlastní noviny a proč?

V oboru regionálních médií se pohybují přes dvacet let, a tak dobře vím, jak regionální tisk funguje a jakou má sílu. Díky získaným zkušenostem z různých obchodnických i řídících pozic jsem dospěl k tomu, že je nejvyšší čas uplatnit znalosti a kontakty ve svém vlastním projektu. Byl jsem si vědom, že vstupuji do velice konkurenčního byznysu, ale zároveň jsem si byl jistý týmem spolupracovníků i podnikatelským záměrem, a tak se nám v některých regionech podařilo během poměrně krátké doby vybudovat silnou pozici na regionálním mediálním trhu. Když jsme před 5 lety s Regionálním vydavatelstvím začínali, bylo nás pár nadšenců bez silného ekonomického zázemí, ale s velkým zájmem o život kolem nás, silnou vizí i nasazením a díky tomu jsme začali místním podnikatelům dokazovat, že je možné propagovat své aktivity jinak a často výrazně efektivněji, než byli dosud zvyklí. Finanční prostředky, které jsme získávali, jsme obratem investovali do dalšího rozvoje vydavatelství. 

V kolika regionech NK nyní vychází a jaké máte další plány?

V současné době jsou Noviny kraje už v 18 okresech 5 krajů. Na jaře příštího roku bychom rádi přidali další mutace, a pokud se nám bude dařit dělat dobrou propagaci podnikatelům i nadále, budeme moct rozšířit vydání i do dalších regionů.  Klíčové jsou vždy dva faktory – úspěšnost místních podnikatelů a šikovnost našich spolupracovníků.  

Pokrýt tak velkou část republiky je určitě zajímavé i z personálního hlediska. Kde berete redaktory, obchodní zástupce a další kolegy?

Líbí se mi filozofie zakladatele společnosti „Virgin“ Richarda Bransona, který zastává názor, že pouze spokojení zaměstnanci dělají spokojené klienty. Proto je pro nás personální oblast velice citlivá a zakládáme si na důvěře, férovosti a vzájemném respektu. Díky tomu k nám často nastupují lidé na doporučení nejen stávajících kolegů, ale třeba i zákazníků. Stabilitu týmu drží už roky naši kmenoví spolupracovníci, nicméně „novou krev“ do naší firmy přibíráme velmi rádi. Prakticky od počátku vydavatelství se také snažíme podporovat handicapované, v jejichž řadách jsme objevili spoustu talentovaných lidí z různých oborů.

Takže handicapované zaměstnáváte? 

Ano a jsem hrdý, že se nám přes značnou byrokratickou náročnost letos konečně podařilo získat status sociálního podniku (Sociální podnik je registrovaná společnost zaměstnávající více než 50 % pracovníků OZP – osob zdravotně postižených – pozn. redakce). Při různých druzích onemocnění či po úrazech není snadné se vrátit do pracovního procesu a moc si vážím vnitřní síly těch, kteří to dokázali a stali se tak součástí rozvoje našeho vydavatelství. Z jednotlivých příběhů vím, že často měli problém si najít zajímavou práci, ale když tyto pracovníky necháte „rozkvést“, jsou velmi schopní a důvěru vám svými výsledky vrátí.

A kdo tedy financuje provoz vydávání takového množství novin do schránek zdarma? 

Nevlastní nás žádný miliardář ani za námi v pozadí nestojí. Firmu buduji postupnými kroky a musí tak být soběstačná. Pečlivě proto hodnotíme každý titul, který vydáváme. Nejde jen o krátkodobý ekonomický přínos z prodeje inzertních ploch, v rámci našich možností se snažíme být součástí života jednotlivých regionů. Regionální podnikatelé si často uvědomují důležitost nezávislých novin a opakovaným objednáváním propagace v našich novinách vydávání těchto novin umožňují. Nezávislostí našich novin myslím nezávislost na zájmech velkopodnikatelů či nadnárodních korporací, ale např. i nezávislost na místních politicích. Noviny kraje jsou apolitické, pokud politici chtějí své myšlenky propagovat, mohou si pro ně objednat označenou komerční plochu.

Kdo je tedy vašim „oblíbeným“ klientem?

V regionech máme plošné pokrytí. Díky tomu oslovíme obrovské množství lidí a domácností, což je právě to, co podnikatelé a živnostníci potřebují. Právě ti si u nás nejčastěji objednávají inzerci zaměřenou na prodej svých produktů a služeb, nábor zaměstnanců, pozvánky na různé kulturní a společenské akce nebo třeba představení firmy a jejích novinek. Když klienta zajímají i netradiční formy propagace, naši obchodníci se ve spolupráci s marketingem, produkcí a komerční částí redakce snaží najít individuální řešení. Letos jsme také spustili internetové noviny www.novinykraje.cz, inzerentům jsme tak schopni poskytnout rozšíření také o všechny výhody online kampaně.

A kde hledáte vaše čtenáře?

Díky, že se ptáte! (smích) My je totiž hledat nemusíme, oni najdou nás, a to každý měsíc u sebe doma ve schránce. Snažíme se, aby naše Noviny byly jakýmsi průvodcem po regionu. Informacemi o aktuálním dění počínaje, přes zajímavosti a tipy na výlety až křížovkou a pozvánkami na různé akce konče.  Jako velmi důležitou součást pak vnímáme nabídku produktů a služeb našich inzerentů.

Chystáte ještě nějaké další novinky?

Aktuálně finišujeme s úplně novým formátem regionálně mutovaného magazínu zaměřeného na společenský životní styl určený pro mladou generaci čtenářů, kteří se rádi společensky baví. InKIno (tak se magazín jmenuje) bude distribuovaný přímo v placených zónách multikin CineStar a tam si jej budete moci od října vyzvednout. Zájemcům o komerční spolupráci naši obchodníci rádi projekt detailněji představí.

JAN ONDRUŠ 

„Náčelník“ Regionálního vydavatelství – svědomitý otec dvou dětí Vašíka a Mařenky, milovník psů, dobrého vína a zábavy. Narodil se v Ústí nad Labem, procestoval téměř celý svět a v mediální branži se pohybuje už déle než 20 let. Kromě vlastních novin připravuje jeho vydavatelství řadu titulů pro samosprávu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů